Mezinárodní den dětí

·

·

Maminka s dítětem

Když se řekne Mezinárodní den dětí, vybaví se vám panenky, modely aut a křupavé cukroví? Nebo možná přemýšlíte, jestli je tento den oslavou vašich vlastních nerozumných rozhodnutí jako dítě? Tak či onak, ať už jste hrdým rodičem nebo jen dospělákem s dětským srdcem, máme pro vás článek, který vám připomene, proč je tento den tak výjimečný. Připravte se na cestu napříč historií, kreativními tipy a světem, kde každý den může být jako dětská oslava. Připraveni? Připněte si pásy, odlétáme zpátky do dětství!

Co se v článku dozvíte?

Článek oslavuje Mezinárodní den dětí a nabízí řadu kreativních a vzdělávacích aktivit pro děti i dospělé. Pro děti jsou připraveny dobrodružné pracovní listy, které zábavnou formou vyučují, například kreslení podle čísel nebo spojování bodů odhalující pohádkové postavy.

Pro dospělé jsou zde zábavné pracovní listy pro obnovení dětské kreativity a vzpomínek. Článek zdůrazňuje význam Mezinárodního dne dětí v mateřských školách, kde se tento den stává příležitostí k plnému projevu dětské fantazie a radosti prostřednictvím her a aktivit, které podporují spolupráci, kreativitu a učení.

Děti si hrají venku
Děti si hrají venku

Mezinárodní den dětí – pracovní listy: Pro malé a… ne tak úplně malé

Pro malé piráty a princezny:

Mezinárodní den dětí je tu a s ním i nová dobrodružství! Pracovní listy? Zní to možná jako škola, ale co když jsou to vlastně poklady čekající na objevení? Kreslíme podle čísel a hle – objevil se drak! Spojujeme body a najednou před vámi stojí zámek. Takže malí dobrodruhové, máte tu výzvu: kolik pokladů dokážete objevit?

Pracovní listy najdete např. zde:

Pro ty, co už prý dospěli (ale my víme, že to není pravda)

Vzpomenete si ještě na ty doby, kdy vaším hlavním posláním bylo spojit čísla a objevit obrázek? Když vám nejvíce vadilo, když vám někdo bral pastelky? A co kdybychom tento Mezinárodní den dětí oslavili s pracovními listy pro dospělé? Ne, nejde o vyplňování daňového přiznání. Představte si raději dospělácké “spoj body a najdi nejbližší vinárnu” nebo “Která kávová chuť nejlépe charakterizuje váš dnešní den?”.

Pracovní listy nejsou jen pro školáky. Jsou to výzvy pro každého, kdo má chuť objevovat, kreslit a hrát si. Ať už jste malí nebo velcí, Mezinárodní den dětí je tu pro vás všechny. Tak vytáhněte pastelky, zapojte fantazii a užijte si tento den naplno.?

Mezinárodní den dětí v MŠ (mateřské škole)

Ach, Mezinárodní den dětí v mateřské škole. Místo, kde oslavy dosahují nových rozměrů a děti se mohou směle chopit vlády. Víte, co to znamená? Malý Honzík z rohu může být dnes ministrem zábavy, a Anička, ta s věčně rozcuchanými vlasy, hlavní náčelník kreslení.

Představte si ten den: zdobení třídy šťastnými tvářičkami, vyřvávání dětských písní, které máte na repeat v autě (ano, známe ten pocit) a malé ručičky namáčející obličeje do mísy plné vody v honbě za jablky. Mezinárodní den dětí je v MŠ jedním z vrcholů roku. Je to den, kdy učitelky vykouzlí úsměvy, které by mohly osvítit celé město.

Ale co si budeme povídat. Mateřská škola je místo, kde je Mezinárodní den dětí vlastně každý den. Kde jinde můžete vidět skupinu tříletých, jak provádějí operaci na plyšovém medvídkovi, zatímco další skupina vyjednává mírovou smlouvu nad posledním kusem plastelíny?

Pokud jste dávno opustili svět mateřských škol, můžete si být jisti, že v těchto malých světech plných smíchu a radosti se oslavuje mezinárodní den dětí s plným nasazením. A pokud máte děti, které právě procházejí tímto zázračným obdobím, pak víte, že tento den v MŠ je něco, co si pamatují na celý život.

10 tipů na hry na Mezinárodní den dětí v MŠ

Jste učitelka v mateřské škole? Máme pro vás tipy na hry, které budou v MŠ hit.

1. Diktátor hřiště

Jak hrát: Zvolte jedno dítě jako diktátora hřiště. Co je jeho úkolem? Určovat pravidla hry na několik minut. Mohou to být instrukce typu “Všichni musíme skákat na jedné noze!” nebo “Nikdo nesmí mluvit a musíme komunikovat pomocí tance!”
Proč to bude hit: Děti milují představu moci a toto je jejich šance vyzkoušet si, jaké je to dát pokyny a sledovat, jak se ostatní snaží uposlechnout. Zábava je zaručena.

2. Přeskoč medvěda

Jak hrát: Položte na zem velkého plyšového medvěda (nebo jinou hračku) a děti musí, jedno po druhém, medvěda přeskočit.
Proč to bude hit: Je to jednoduchý způsob, jak zjistit, kdo má v sobě skrytého olympionika. Navíc, jakou zábavu představuje přeskočit “divokou” zvířecí hrozbu?

3. Dětská diplomacie

Jak hrát: Dětem rozdejte kousky plastelíny různých barev a postavte je kolem stolu. Jejich úkol je vyjednávat o “území” na stole a vytvářet své vlastní “státy”.
Proč to bude hit: Kromě zábavy z plastelíny to děti učí vyjednávat, dělit se a spolupracovat s ostatními.

4. Masky z ničeho

Jak hrát: Každé dítě dostane papírový talíř a nějaké kreslící potřeby. Jejich úkol je vytvořit vlastní masku – od princezny, superhrdiny, až po vesmírné stvůry.
Proč to bude hit: Děti milují masky, protože jim umožňují stát se někým jiným. A když uvidíte výtvory ostatních, zábava je zdvojnásobena.

5. Kouzelný rybníček

Jak hrát: Nafoukněte malý dětský bazének a naplňte jej vodou. Vhoďte různé předměty – může to být cokoli od gumových kachen až po plastové lahve. Děti poté mají úkol chytit co nejvíce předmětů, ale s jedním háčkem – mohou používat pouze své nohy.
Proč to bude hit: Je to náročnější, než to vypadá, což děti může významně pobavit. Současně se budou smát z těch komických chvil, kdy něco zkouší chytit, ale nepovede se to.

6. Světelná stopa

Jak hrát: Použijte svítící LED pásy a vytvořte na podlaze klikatou cestu. Děti pak musí postupovat přesně podle světelné stopy, aniž by z ní vybočily. Kdo udělá nejméně chyb, vyhrává.
Proč to bude hit: Barevná světla jsou sama o sobě fascinující, a pokud k tomu přidáte výzvu, děti se nebudou moci dočkat, až si to vyzkouší.

7. Pohádkový tábor

Jak hrát: Postavte v rohu místnosti stan nebo teepee. Děti mohou vstoupit do stanu a vymýšlet nebo vyprávět pohádky.
Proč to bude hit: Tím, že budou mít svůj vlastní malý koutek, bude to pro ně magická a tajemná zkušenost.

8. Vědecký pokus

Jak hrát: Sežeňte několik jednoduchých vědeckých kitů pro děti. Tyto kity často obsahují jednoduché experimenty, které děti mohou provádět pod dohledem.
Proč to bude hit: Kdo by nechtěl být malým vědcem na den? Navíc, je to skvělý způsob, jak kombinovat zábavu a učení.

9. Dance Battle

Jak hrát: Vyberte veselé a rytmické písničky. Děti se mohou střídat a ukazovat své nejlepší taneční pohyby.
Proč to bude hit: Všechny děti milují hudbu a tanec. Navíc, kdo by odolal možnosti pochlubit se svými tanečními schopnostmi?

10. Barevné střílení

Jak hrát: Dejte dětem vodní pistole naplněné vodou smíchanou s jedlým barvivem. Připravte velký plátěný plátno a dejte dětem za úkol vytvořit společné barevné dílo střílením barvy na plátno.
Proč to bude hit: To je kombinace umění a legrace! Děti mohou být kreativní a zároveň se bavit s vodními pistolemi.

Obrázky pro mezinárodní den dětí

Znáte ten pocit, když se snažíte najít perfektní obrázek k Mezinárodnímu dni dětí, ale místo roztomilých fotek dětí se zmrzlinou na nose narazíte na nějakou rozmazanou “uměleckou” fotografii? Ne? Jenom já? Fajn. Každopádně, když přijde Mezinárodní den dětí, všichni chceme ty nejlepší snímky, které by reprezentovaly tento den v nejlepším světle.

Máme tu pro vás pár tipů, kde si vybrat ty správné obrázky k Mezinárodnímu dni dětí, aniž byste skončili s něčím, co vypadá, že bylo nakresleno vaším tříletým synovcem (i když, upřímně, někdy ty “díla” mohou být docela zábavná ?).

Takže hurá do toho a najděte si ten pravý obrázek, který bude reprezentovat vše, co tento den znamená pro vás.

Obrázky zdarma najdete například ve fotobankách Pexels či Pixabay. Jsou tam statisíce fotografií zdarma. Vždy ovšem stejně pro jistotu zkontrolujte licenci, abyste věděli, na co všechno můžete obrázky použít. Nicméně většinou pro osobní použití je to v pohodě.

Grafické editory, kde můžete tvořit grafiku jsou např. CanvaVista Create či Glorify.

Jak by vypadal mezinárodní den dětí ve světě?

Mezinárodní den dětí ve světě. Ten den, kdy si všude na planetě uvědomujeme, že děti jsou ve skutečnosti malí šéfové a my, dospělí, jsme jen jejich pomocníci. Představte si svět, kde by se děti chopily vlády. V Německu by hlavním jídlem byla guma Haribo, v Itálii by to byla pizza se sladkými bonbony místo rajčat a v Austrálii by koalové byli povinnými mazlíčky v každé rodině.

V Japonsku by základním vzděláním bylo umění skládat origami v podobě Pokémonů, zatímco v Mexiku by Taco Tuesday byl vyhlášen za národní svátek s povinnou siestou. A v Rusku? Tam by všechny děti dostaly vlastní medvěda jako společníka do dobrodružství. A nenechte mě začít mluvit o České republice, kde by ponožkový den byl oficiálním svátkem!

Takže když příště budete oslavovat Mezinárodní den dětí, mějte na paměti, jak by svět vypadal, kdyby byl v rukou našich nejmladších. Možná by to nebyl tak špatný nápad. ? Ale teď vážně, bez ohledu na to, kde na světě jste, tento den je připomínkou toho, jak důležité je oslavovat, podporovat a inspirovat naše děti, protože ony jsou budoucností. Tak ať je Mezinárodní den dětí skvělý, ať už jste kdekoli.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *